2013-06-28 14:47
 Oceń wpis
   

Różne instytucje proponują swoim potencjalnym klientom rozmaite papiery wartościowe. Mówiąc prostym językiem, są to dokumenty, które poświadczają, że nabywca zostaje posiadaczem określonych praw majątkowych. Do najpopularniejszych papierów należą między innymi akcje oraz obligacje, okazuje się jednak, że oferta jest dużo bardziej rozbudowana.

Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej tak zwanym świadectwom udziałowym, które są specyficznym rodzajem papierów wartościowych. Trzeba zwrócić uwagę na to, że emituje je Skarb Państwa, tak samo jak wszelkie obligacje. Konieczne jest też wspomnienie o tym, że te dokumenty powstały na skutek powołania tak zwanego Programu Powszechnej Prywatyzacji. Zakłada on zamianę wielu państwowych przedsiębiorstw na prywatne. Okazuje się jednak, że to nie tylko konkretne jednostki mają czerpać z tego korzyści. Program pozwala, by dorośli obywatele w kraju, posiadający stały adres zameldowania mogli brać udział w procesie prywatyzacji, a dodatkowo odnosili określone korzyści finansowe.

Świadectwa udziałowe emitowane przez Program i Skarb Państwa może dostać w dwóch wariantach. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób pełnoletnich mieszkających na stałe w naszym kraju. Jeśli tylko posiadamy określone możliwości finansowe i możemy sobie pozwolić na zakup tych papierów wartościowych, nic nie stoi na przeszkodzie. Drugim rodzajem są tak zwane świadectwa rekompensacyjne. Mogą je otrzymać emeryci albo też osoby, które przez wiele lat były zatrudnione w filarze budżetowym.

Należy dodać, że świadectwa udziałowe dostaje się jako pewne prawa majątkowe, które nie podlegają zbyciu ani też dziedziczeniu. Oznacza to, że to czerpania jakichkolwiek korzyści finansowych jest upoważniona tylko i wyłącznie jedna osoba.

Jeżeli jesteśmy laikami w dziedzinie bankowości i nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, nie powinniśmy na własną rękę podejmować decyzji o zakupie świadectw udziałowych. Warto poradzić się jakiegoś doświadczonego specjalisty, może się bowiem okazać, że ten rodzaj papierów wartościowych nie jest po prostu przeznaczony dla nas.

Tagi: obligacje, papiery wartościowe, świadectwo udziałowe


Najnowsze komentarze
 
2013-06-30 07:38
Kredyt-bez-BIK-u do wpisu:
Jak pomnożyć swoje oszczędności?
Nie powinieneś iść w głąb a osoby Spotkanie razem nie wiedząc, różne rzeczy w stosunku do plan[...]Kategorie Bloga


Moje linki
 


Ulubione blogi
 


Archiwum Bloga
 
Rok 2013