2013-07-04 08:07
 Oceń wpis
   
Wiele osób uważa, że nie warto oszczędzać małych kwot. Mówimy tutaj o kwotach wysokości ok. 10 zł dziennie, czyli równowartości paczki papierosów, lub dwóch piw w barze. Od pewnego czasu staram się ograniczać słodycze oraz słodkie napoje, ze względu na przejście na tzn. zdrowy tryb życia. Zauważyłem, że decyzja ta ma spory wpływ na zmniejszenie moich wydatków, dlatego zdecydowałem się dziennie odkładać do świnki skarbonki 10 zł. Większość z moich znajomych uznało, że jest to śmieszny pomysł. Czy na pewno?
 
Inwestowanie 10 złotych dziennie
 
10 zł dziennie przez cały rok daje kwotę 3650 zł. Całkiem nieźle. Można wziąć urlop i pojechać na wymarzone wakacje, można kupić nowy komputer i rower. I to wszystko niewielkim nakładem sił wystarczy rzucić papierosy, ograniczyć spożywanie słodyczy i napojów kolorowych, zrezygnować z kilku piw miesięcznie. Zysk jest podwójny, ponieważ nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także dbamy o zdrowie.
 
Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy co roku, z naszych drobnych oszczędności możemy zrobić fundusz emerytalny lub fundusz przeznaczony na studia naszych dzieci. Przyjrzyjmy się, ile można zaoszczędzić w okresie kilku lat odkładając drobne sumy oraz inwestując je w bezpieczne aktywa, takie jak lokaty i obligacje skarbowe.
 
Na potrzeby analizy przyjęto roczne oprocentowanie netto bezpiecznych aktywów w wysokości 5%. 
  • Po 5 latach oszczędzania i inwestowania na naszym funduszu znajdzie się kwota 20 168,55 zł, o 10,51% więcej, niż w wypadku gdybyśmy pieniądze okładali do skarpety. 
  • Po 10 latach wartość inwestycji wynosiłaby 45 909,31 zł, 25,78% więcej od wkładu.
  • Po 15 latach wartość inwestycji wynosiłaby 78 761,76 zł, 43,86% więcej od wkładu.
 
Przeprowadzona analiza wykazała, że w długim terminie inwestowanie nawet niewielkich kwot ma sens. Wyrzekając się naprawdę drobnych przyjemności można odłożyć spore sumy w perspektywie kilku lat. Najważniejsza jest regularność i sumienność. Efekty widać najwcześniej po roku, dla wielu osób jest to przeszkoda nie do przeskoczenia. Dlatego warto założyć konto oszczędnościowe i zdefiniować comiesięczny przelew na odpowiednią kwotę. Wycieczka dookoła świata, wymarzony samochód lub spokojna emerytura są bliżej niż myślisz.
Tagi: obligacje, inwestowanie, oszczędności, oszczędzanie pieniędzy


2013-06-26 16:06
 Oceń wpis
   

Kiedy odłożymy już pewne oszczędności, to na pewno będziemy chcieli je pomnożyć, wpłacając je na przykład na lokatę. Lokaty bankowe charakteryzują się jednak pewnym niebezpieczeństwem, związanym ogólnie z przechowywaniem kapitału w bankach. Przykładem na to może być Cypr, gdzie środki zgromadzone przez klientów banków, zostały obłożone podatkiem.

Tak więc zanim zdecydujemy się na taki sposób pomnażania kapitału, powinniśmy rozważyć inne. Innym sposobem pomnażania są obligacje państwowe. Choć z pozoru może się to wydawać bardzo pewnym i bezpiecznym sposobem, to tak naprawdę też trzeba się zastanowić zanim je kupimy. Każde państwo, w szczególności też tak zadłużone jak Polska, może wpaść w kłopoty, związane ze spłacaniem swoich zobowiązań. Przykładem państwa, którego obligacje stały się niepewną inwestycją jest Grecja.
 
Kolejnym sposobem pomnażania swojego kapitału może być zakup akcji spółek. Przy tym sposobie trzeba mieć najlepiej pewne rozeznanie w rynku. Cena akcji zależy między innymi od wyników danych spółek. Tak więc można zarobić duże pieniądze, ale też można stracić. Wszystko zależy od wielu czynników.
 
Następny sposób to pożyczanie swoich pieniędzy innym osobom. Jeśli taka osoba nie odda nam pieniędzy lub umówionej części w terminie, to możemy naliczyć karne odsetki. Choć może się wydawać, że nie zarobi się na tym wiele, to wszystko zależy od ustalenia odpowiedniego terminu na spłatę rat.
 
Jeszcze inną metodą na zarabianie w podobny sposób są pożyczki społecznościowe. Istnieją specjalne serwisy, które służą do udzielania takich pożyczek. Polega to na tym, że osoba chcąca wziąć pożyczkę zakłada aukcję kredytową. Ustala ile chce pożyczyć i z jakim oprocentowaniem, często też pisze na jaki cel potrzebne są jej owe pieniądze. Osoby chcące zostać pożyczkodawcami, wpłacają pieniądze na daną aukcję pożyczkową i jeśli zostanie uzbierana odpowiednia suma to pożyczkobiorca otrzyma te pieniądze.
 
Jak więc widać mamy do wyboru dużo różnych opcji pomnażania naszych pieniędzy, nie tylko lokaty.
Tagi: oszczędności, metody na zarabianie, pomnażanie swojego kapitału


Najnowsze komentarze
 
2013-06-30 07:38
Kredyt-bez-BIK-u do wpisu:
Jak pomnożyć swoje oszczędności?
Nie powinieneś iść w głąb a osoby Spotkanie razem nie wiedząc, różne rzeczy w stosunku do plan[...]Kategorie Bloga


Moje linki
 


Ulubione blogi
 


Archiwum Bloga
 
Rok 2013