2013-07-04 08:07
 Oceń wpis
   
Wiele osób uważa, że nie warto oszczędzać małych kwot. Mówimy tutaj o kwotach wysokości ok. 10 zł dziennie, czyli równowartości paczki papierosów, lub dwóch piw w barze. Od pewnego czasu staram się ograniczać słodycze oraz słodkie napoje, ze względu na przejście na tzn. zdrowy tryb życia. Zauważyłem, że decyzja ta ma spory wpływ na zmniejszenie moich wydatków, dlatego zdecydowałem się dziennie odkładać do świnki skarbonki 10 zł. Większość z moich znajomych uznało, że jest to śmieszny pomysł. Czy na pewno?
 
Inwestowanie 10 złotych dziennie
 
10 zł dziennie przez cały rok daje kwotę 3650 zł. Całkiem nieźle. Można wziąć urlop i pojechać na wymarzone wakacje, można kupić nowy komputer i rower. I to wszystko niewielkim nakładem sił wystarczy rzucić papierosy, ograniczyć spożywanie słodyczy i napojów kolorowych, zrezygnować z kilku piw miesięcznie. Zysk jest podwójny, ponieważ nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także dbamy o zdrowie.
 
Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy co roku, z naszych drobnych oszczędności możemy zrobić fundusz emerytalny lub fundusz przeznaczony na studia naszych dzieci. Przyjrzyjmy się, ile można zaoszczędzić w okresie kilku lat odkładając drobne sumy oraz inwestując je w bezpieczne aktywa, takie jak lokaty i obligacje skarbowe.
 
Na potrzeby analizy przyjęto roczne oprocentowanie netto bezpiecznych aktywów w wysokości 5%. 
  • Po 5 latach oszczędzania i inwestowania na naszym funduszu znajdzie się kwota 20 168,55 zł, o 10,51% więcej, niż w wypadku gdybyśmy pieniądze okładali do skarpety. 
  • Po 10 latach wartość inwestycji wynosiłaby 45 909,31 zł, 25,78% więcej od wkładu.
  • Po 15 latach wartość inwestycji wynosiłaby 78 761,76 zł, 43,86% więcej od wkładu.
 
Przeprowadzona analiza wykazała, że w długim terminie inwestowanie nawet niewielkich kwot ma sens. Wyrzekając się naprawdę drobnych przyjemności można odłożyć spore sumy w perspektywie kilku lat. Najważniejsza jest regularność i sumienność. Efekty widać najwcześniej po roku, dla wielu osób jest to przeszkoda nie do przeskoczenia. Dlatego warto założyć konto oszczędnościowe i zdefiniować comiesięczny przelew na odpowiednią kwotę. Wycieczka dookoła świata, wymarzony samochód lub spokojna emerytura są bliżej niż myślisz.
Tagi: obligacje, inwestowanie, oszczędności, oszczędzanie pieniędzy


2013-06-28 14:47
 Oceń wpis
   

Różne instytucje proponują swoim potencjalnym klientom rozmaite papiery wartościowe. Mówiąc prostym językiem, są to dokumenty, które poświadczają, że nabywca zostaje posiadaczem określonych praw majątkowych. Do najpopularniejszych papierów należą między innymi akcje oraz obligacje, okazuje się jednak, że oferta jest dużo bardziej rozbudowana.

Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej tak zwanym świadectwom udziałowym, które są specyficznym rodzajem papierów wartościowych. Trzeba zwrócić uwagę na to, że emituje je Skarb Państwa, tak samo jak wszelkie obligacje. Konieczne jest też wspomnienie o tym, że te dokumenty powstały na skutek powołania tak zwanego Programu Powszechnej Prywatyzacji. Zakłada on zamianę wielu państwowych przedsiębiorstw na prywatne. Okazuje się jednak, że to nie tylko konkretne jednostki mają czerpać z tego korzyści. Program pozwala, by dorośli obywatele w kraju, posiadający stały adres zameldowania mogli brać udział w procesie prywatyzacji, a dodatkowo odnosili określone korzyści finansowe.

Świadectwa udziałowe emitowane przez Program i Skarb Państwa może dostać w dwóch wariantach. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób pełnoletnich mieszkających na stałe w naszym kraju. Jeśli tylko posiadamy określone możliwości finansowe i możemy sobie pozwolić na zakup tych papierów wartościowych, nic nie stoi na przeszkodzie. Drugim rodzajem są tak zwane świadectwa rekompensacyjne. Mogą je otrzymać emeryci albo też osoby, które przez wiele lat były zatrudnione w filarze budżetowym.

Należy dodać, że świadectwa udziałowe dostaje się jako pewne prawa majątkowe, które nie podlegają zbyciu ani też dziedziczeniu. Oznacza to, że to czerpania jakichkolwiek korzyści finansowych jest upoważniona tylko i wyłącznie jedna osoba.

Jeżeli jesteśmy laikami w dziedzinie bankowości i nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, nie powinniśmy na własną rękę podejmować decyzji o zakupie świadectw udziałowych. Warto poradzić się jakiegoś doświadczonego specjalisty, może się bowiem okazać, że ten rodzaj papierów wartościowych nie jest po prostu przeznaczony dla nas.

Tagi: obligacje, papiery wartościowe, świadectwo udziałowe


Najnowsze komentarze
 
2013-06-30 07:38
Kredyt-bez-BIK-u do wpisu:
Jak pomnożyć swoje oszczędności?
Nie powinieneś iść w głąb a osoby Spotkanie razem nie wiedząc, różne rzeczy w stosunku do plan[...]Kategorie Bloga


Moje linki
 


Ulubione blogi
 


Archiwum Bloga
 
Rok 2013