2013-07-04 08:07
 Oceń wpis
   
Wiele osób uważa, że nie warto oszczędzać małych kwot. Mówimy tutaj o kwotach wysokości ok. 10 zł dziennie, czyli równowartości paczki papierosów, lub dwóch piw w barze. Od pewnego czasu staram się ograniczać słodycze oraz słodkie napoje, ze względu na przejście na tzn. zdrowy tryb życia. Zauważyłem, że decyzja ta ma spory wpływ na zmniejszenie moich wydatków, dlatego zdecydowałem się dziennie odkładać do świnki skarbonki 10 zł. Większość z moich znajomych uznało, że jest to śmieszny pomysł. Czy na pewno?
 
Inwestowanie 10 złotych dziennie
 
10 zł dziennie przez cały rok daje kwotę 3650 zł. Całkiem nieźle. Można wziąć urlop i pojechać na wymarzone wakacje, można kupić nowy komputer i rower. I to wszystko niewielkim nakładem sił wystarczy rzucić papierosy, ograniczyć spożywanie słodyczy i napojów kolorowych, zrezygnować z kilku piw miesięcznie. Zysk jest podwójny, ponieważ nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także dbamy o zdrowie.
 
Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy co roku, z naszych drobnych oszczędności możemy zrobić fundusz emerytalny lub fundusz przeznaczony na studia naszych dzieci. Przyjrzyjmy się, ile można zaoszczędzić w okresie kilku lat odkładając drobne sumy oraz inwestując je w bezpieczne aktywa, takie jak lokaty i obligacje skarbowe.
 
Na potrzeby analizy przyjęto roczne oprocentowanie netto bezpiecznych aktywów w wysokości 5%. 
  • Po 5 latach oszczędzania i inwestowania na naszym funduszu znajdzie się kwota 20 168,55 zł, o 10,51% więcej, niż w wypadku gdybyśmy pieniądze okładali do skarpety. 
  • Po 10 latach wartość inwestycji wynosiłaby 45 909,31 zł, 25,78% więcej od wkładu.
  • Po 15 latach wartość inwestycji wynosiłaby 78 761,76 zł, 43,86% więcej od wkładu.
 
Przeprowadzona analiza wykazała, że w długim terminie inwestowanie nawet niewielkich kwot ma sens. Wyrzekając się naprawdę drobnych przyjemności można odłożyć spore sumy w perspektywie kilku lat. Najważniejsza jest regularność i sumienność. Efekty widać najwcześniej po roku, dla wielu osób jest to przeszkoda nie do przeskoczenia. Dlatego warto założyć konto oszczędnościowe i zdefiniować comiesięczny przelew na odpowiednią kwotę. Wycieczka dookoła świata, wymarzony samochód lub spokojna emerytura są bliżej niż myślisz.
Tagi: obligacje, inwestowanie, oszczędności, oszczędzanie pieniędzy


Najnowsze komentarze
 
2013-06-30 07:38
Kredyt-bez-BIK-u do wpisu:
Jak pomnożyć swoje oszczędności?
Nie powinieneś iść w głąb a osoby Spotkanie razem nie wiedząc, różne rzeczy w stosunku do plan[...]Kategorie Bloga


Moje linki
 


Ulubione blogi
 


Archiwum Bloga
 
Rok 2013