2013-06-28 14:47
 Oceń wpis
   

Różne instytucje proponują swoim potencjalnym klientom rozmaite papiery wartościowe. Mówiąc prostym językiem, są to dokumenty, które poświadczają, że nabywca zostaje posiadaczem określonych praw majątkowych. Do najpopularniejszych papierów należą między innymi akcje oraz obligacje, okazuje się jednak, że oferta jest dużo bardziej rozbudowana.

Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej tak zwanym świadectwom udziałowym, które są specyficznym rodzajem papierów wartościowych. Trzeba zwrócić uwagę na to, że emituje je Skarb Państwa, tak samo jak wszelkie obligacje. Konieczne jest też wspomnienie o tym, że te dokumenty powstały na skutek powołania tak zwanego Programu Powszechnej Prywatyzacji. Zakłada on zamianę wielu państwowych przedsiębiorstw na prywatne. Okazuje się jednak, że to nie tylko konkretne jednostki mają czerpać z tego korzyści. Program pozwala, by dorośli obywatele w kraju, posiadający stały adres zameldowania mogli brać udział w procesie prywatyzacji, a dodatkowo odnosili określone korzyści finansowe.

Świadectwa udziałowe emitowane przez Program i Skarb Państwa może dostać w dwóch wariantach. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób pełnoletnich mieszkających na stałe w naszym kraju. Jeśli tylko posiadamy określone możliwości finansowe i możemy sobie pozwolić na zakup tych papierów wartościowych, nic nie stoi na przeszkodzie. Drugim rodzajem są tak zwane świadectwa rekompensacyjne. Mogą je otrzymać emeryci albo też osoby, które przez wiele lat były zatrudnione w filarze budżetowym.

Należy dodać, że świadectwa udziałowe dostaje się jako pewne prawa majątkowe, które nie podlegają zbyciu ani też dziedziczeniu. Oznacza to, że to czerpania jakichkolwiek korzyści finansowych jest upoważniona tylko i wyłącznie jedna osoba.

Jeżeli jesteśmy laikami w dziedzinie bankowości i nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, nie powinniśmy na własną rękę podejmować decyzji o zakupie świadectw udziałowych. Warto poradzić się jakiegoś doświadczonego specjalisty, może się bowiem okazać, że ten rodzaj papierów wartościowych nie jest po prostu przeznaczony dla nas.

Tagi: obligacje, papiery wartościowe, świadectwo udziałowe


2013-06-27 09:30
 Oceń wpis
   
Giełda papierów wartościowych staje się coraz bardzo popularna. Każdego dnia inwestuje na niej tysiące osób, ponieważ uważają, że jest to najlepszy sposób na szybki zarobek. Oczywiście, trzeba się liczyć z tym, że możemy stracić swoje oszczędności, bo inwestowanie na giełdzie niesie ze sobą spore ryzyko.
 
Giełda papierów wartościowych
 
Mówiąc prostym językiem, giełda jest swoistym rynkiem, na którym poszczególne osoby mogą dokonywać zarówno sprzedaży, jak i kupna różnych papierów wartościowych. Ludzi tych nazywa się maklerami, czyli profesjonalistami przygotowanymi do zajmowania się pośrednictwem wielu transakcji finansowych. Każdy, kto pragnie rozpocząć inwestowanie na giełdzie, może udać się do biura maklerskiego i poprosić o pomoc. Wówczas dana osoba zostaje jakby naszym przedstawicielem i zawsze będzie działać w naszym interesie.
 
Poszczególne transakcje finansowe mogą być naprawdę rozmaite. Wszystkie jednak dotyczą albo kupna, albo sprzedaży konkretnych dokumentów. Najczęściej chodzi jednak o akcje lub obligacje. Te pierwsze to dokumenty, które poświadczają uczestnictwo konkretnej osoby lub osób w wybranej spółce akcyjnej. To gwarantuje nam współpracę z daną spółką i czerpanie z tego korzyści. W praktyce oznacza to, że jeśli jakaś korporacja funkcjonuje dobrze i zyskuje na swojej działalności, także i my zarabiamy. Oczywiście, w tym wypadku trzeba się liczyć również z możliwością poniesienia strat, nigdy bowiem nie wiadomo, jak potoczą się losy danej spółki.
 
Jeżeli natomiast chodzi o obligacje, są to tak zwane dłużne papiery wartościowe. Państwo pożycza od ich nabywcy pieniądze, a ich poświadczeniem jest właśnie obligacja. Po upływie określonego czasu państwo zwraca pieniądze wraz z odsetkami, co stanowi nasz zarobek.
 
Giełda papierów wartościowych jest obecnie traktowana jako doskonały sposób na ulokowanie oraz inwestowanie naszych funduszy. Należy jednak pamiętać, że działanie jest dosyć ryzykowne, ponieważ, jak już zostało to powiedziane, spółce, z którą współpracujemy, mogą się przydarzyć nie tylko wzloty, ale także upadki. 
Tagi: inwestycje, inwestowanie na giełdzie, giełda papierów wartościowych


2013-06-26 16:06
 Oceń wpis
   

Kiedy odłożymy już pewne oszczędności, to na pewno będziemy chcieli je pomnożyć, wpłacając je na przykład na lokatę. Lokaty bankowe charakteryzują się jednak pewnym niebezpieczeństwem, związanym ogólnie z przechowywaniem kapitału w bankach. Przykładem na to może być Cypr, gdzie środki zgromadzone przez klientów banków, zostały obłożone podatkiem.

Tak więc zanim zdecydujemy się na taki sposób pomnażania kapitału, powinniśmy rozważyć inne. Innym sposobem pomnażania są obligacje państwowe. Choć z pozoru może się to wydawać bardzo pewnym i bezpiecznym sposobem, to tak naprawdę też trzeba się zastanowić zanim je kupimy. Każde państwo, w szczególności też tak zadłużone jak Polska, może wpaść w kłopoty, związane ze spłacaniem swoich zobowiązań. Przykładem państwa, którego obligacje stały się niepewną inwestycją jest Grecja.
 
Kolejnym sposobem pomnażania swojego kapitału może być zakup akcji spółek. Przy tym sposobie trzeba mieć najlepiej pewne rozeznanie w rynku. Cena akcji zależy między innymi od wyników danych spółek. Tak więc można zarobić duże pieniądze, ale też można stracić. Wszystko zależy od wielu czynników.
 
Następny sposób to pożyczanie swoich pieniędzy innym osobom. Jeśli taka osoba nie odda nam pieniędzy lub umówionej części w terminie, to możemy naliczyć karne odsetki. Choć może się wydawać, że nie zarobi się na tym wiele, to wszystko zależy od ustalenia odpowiedniego terminu na spłatę rat.
 
Jeszcze inną metodą na zarabianie w podobny sposób są pożyczki społecznościowe. Istnieją specjalne serwisy, które służą do udzielania takich pożyczek. Polega to na tym, że osoba chcąca wziąć pożyczkę zakłada aukcję kredytową. Ustala ile chce pożyczyć i z jakim oprocentowaniem, często też pisze na jaki cel potrzebne są jej owe pieniądze. Osoby chcące zostać pożyczkodawcami, wpłacają pieniądze na daną aukcję pożyczkową i jeśli zostanie uzbierana odpowiednia suma to pożyczkobiorca otrzyma te pieniądze.
 
Jak więc widać mamy do wyboru dużo różnych opcji pomnażania naszych pieniędzy, nie tylko lokaty.
Tagi: oszczędności, metody na zarabianie, pomnażanie swojego kapitału


Najnowsze komentarze
 
2013-06-30 07:38
Kredyt-bez-BIK-u do wpisu:
Jak pomnożyć swoje oszczędności?
Nie powinieneś iść w głąb a osoby Spotkanie razem nie wiedząc, różne rzeczy w stosunku do plan[...]Kategorie Bloga


Moje linki
 


Ulubione blogi
 


Archiwum Bloga
 
Rok 2013